صفحه اول     درباره ما     تماس         پیوندها  
چهارشنبه، 25 مرداد 1396 - 22:00   
  >> روی خط خبرها:  
   آخرین مطالب  
  استاندار سیستان و بلوچستان سالروز ورود غرور آفرین آزادگان را تبریک گفت
  زمین لرزه 3،1 ریشتری نصرت آباد زاهدان خسارتی نداشت
  رقابت های قهرمانی کبدی جوانان کشور در زابل آغاز شد
  شهادت جانشین پلیس مبارزه با مواد مخدر سراوان در درگیری باقاچاقچیان مواد مخدر
  رشد 75 درصدی ترانزیت ریلی از زاهدان به کویته
  تهیه پکیج سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان در دستور کار اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان
  پنج نفر از دانش آموزان ایرانشهری موفق به کسب رتبه زیر هزار شدند
  امسال 10میلیون دلار کالا از مرزریمدان چابهار به کشور پاکستان صادر شد
  806 نفر از مردم ایرانشهر خدمات بهداشتی و درمانی رایگان دریافت کردند
  تصادف در مسیر سرباز- ایرانشهر یک کشته برجای گذاشت
  10طرح بهداشتی و درمانی در شمال سیستان و بلوچستان افتتاح می شود
  99 درصد صنایع سیستان و بلوچستان،صنایع کوچک است
  غلظت ذرات معلق هوا در شمال سیستان و بلوچستان به 3 برابرحد مجاز رسید
  آزادی 51 زندانی جرائم غیر عمد در سیستان و بلوچستان
  آزادی 51 زندانی جرائم غیر عمد در سیستان و بلوچستان
  افزون بر 310هزار بچه ماهی از تالاب بین المللی هامون جمع آوری شد
  برخورد پژو با پراید در مسیر ایرانشهر- خاش یک کشته برجای گذاشت
  دولت مشکلات مردم را براساس اولویت بندی برطرف کند
  صعود افزون بر 100 نفر از محیط بانان کشور به قله 4050 متری تفتان خاش
  غلظت ذرات معلق هوا در شمال سیستان و بلوچستان به 2 برابرحد مجاز رسید
آرشیو آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 13264صفحه نخست » یادداشتدوشنبه، 6 دی 1395 - 15:03
شاه کلید دولت یازدهم
شاه کلید دولت یازدهمعلی مصطفی زاده - توزیع نابرابر قدرت درجامعه تبعات منفی و عوارض نامطلوبی در پی دارد. صاحبان قدرت و گروههای ذی نفع عموما با تملک ابزار قدرت، منشاء اثرات فراوانی در فرآیندهای سیاستگذاری و مالآ سهولت در دستیابی به اهداف فردی و جمعی خود می باشند.
  
اختصاصی ندای زاهدان _ علی مصطفی زاده _ در یک جامعه متشکل از گروههای ناهمگن و جوینده قدرت ، این رویکرد می تواند عادی تلقی شده و تحقق آن الزاما بر پایه اقدامات خشونت آمیز نباشد ، زیرا روح این امر در کالبد جامعه ای نا همخوان و متشکل از گروههای منفعت طلب ، مستتر و عینیت آن ناگزیرناپذیر است. با جستجو در نقشه جغرافیای سیاسی جهان ، پهنه ای مصون از این اصل نابرابر نخواهیم یافت هر چند که شکل ، درجه و میزان پذیرش آن توسط مردم می تواند از هر جامعه به جامعه دیگر متفاوت باشد.لیکن پادزهر و درمان کاهش این بیماری ، تجویز داروی " مشارکت عمومی" و تزریق اصولی آن بر پیکر اجتماع و افزایش سطح آگاهی در زمینه این فضیلت اجتماعی بوده که نهایتا به پی گیری مطالبات به حق و نقش آفرینی گروهها در سرنوشت خود منتج می گردد.
مشارکت عمومی را تصمیمات جمعی در راستای جلب منافع عمومی که توسط مردم ، ذی نفع ها و گروههای هدف با مشی دمکراتیک اتخاذ می شود،تعریف می کنند. بازتاب و پژواک این تعریف می تواند ، در تحقق آمال و آرزوهای یک جامعه تحول خواه که همانا حذف یا کاهش قدرت تمامیت خواهان منفعت طلب است ، کارگر بیفتد. همچنین از غایی ترین اهداف ، مشروع ترین کارکردها و اصلی ترین ماموریت هایی که با ایفای نقش مشارکت عمومی توام است می توان به برداشتن و یا کاهش فشار از گرده گروههای خارج از حلقه قدرت که منافع خود را در اتخاذ برنامه ها ، سیاست ها و تصمیم گیری ها مفقوده و خود را در بازی تقسیم قدرت بازنده می بینند ، اشاره کرد. از طرفی تجربه نشان می دهد که اثر گذاری و نتایج دلخواه از مقوله مشارکت ، همواره منطبق با پیش بینی ها و خواست های جمعی پیش نمی رود و به دلایلی چون، مقاومت انحصار گرایان قدرت ، نباید چنین کارکرد و توفیقی را به طور مطلق از مشارکت عمومی تعقیب نموده و انتظار داشت بلکه باید ثمرات آن را ( به ویژه اگر در قالب شعارهای انتخاباتی مطرح باشد ) در بستر وضعیت موجود جامعه ، مساعد بودن فضای مشارکت ، ابزار مجریان و مدعیان ، اراده و ظرفیت جامعه ، چید و در مسیر عملیاتی نمودن آن با کمترین هزینه و بیشترین فایده گام برداشت.
یکی از گونه های اثر بخش و با اهمیت مشارکت عمومی را می توان "مشارکت سیاسی" دانست. مشارکتی که نیازمند فضایی می باشد تا بازیگران آن ( مردم ) به راحتی و بدون دغدغه و فشاری بتوانند به میزان حق خود ( رای ) در فرآیند تصمیم گیری ها و سیاست های جمعی سهیم و تاثیرگذار باشند. در نظامی این چنین ، شهروندان به راحتی و با اعتماد به نفس ، نظرات خود را بیان می کنند، سخنان خود را از پشت بلندگوی آزادی و اطمینان به سمع دیگران می رسانند، بدون هیچ واهمه به دور میز تبادل آراء گرد می آیند ، دیدگاه و توقعات مورد نظر خود را در برنامه ها مقبول می یابند ، و نهایتا در دایره قدرت تاثیرگذار می گردند تا بدین سان به پشتوانه نظام مبتنی بر مشارکت ،اساس مردمسالاری نهادینه و بنیان آن در جامعه استحکام یابد.در این بین همپوشانی شاخصهای مشارکت عمومی با نقشه جغرافیای سیاسی در ایران مبین این واقعیت است که به میزان تنوع و گوناگونی اقوام ، طوایف و اقلیتها در کشور با طیف وسیعی از سلایق و توقعات سهم خواه روبرو هستیم. توقعاتی که خاستگاه و محرک عمده آن ها در رقابتهای سیاسی و شعارهای انتخاباتی نهفته بوده و علیرغم این که این شعارها ، غالبا فاقد ضمانت اجرایی و یا لازم الاجرا نمی باشند، اما انتظار عمومی تحقق و اجرای بهینه آن ها را طلب می کند.
 

[1:2بی گمان تئوری های خروجی از اتاق فکر اعتدال گرایان و تجربه توفیقات آنها در دولت یازدهم را می توان بهترین مصداق این مقوله در ایران به شمار آورد. به طوری که در بهره گیری دولت یازدهم از فرصت تعیین کننده و ذی قیمت مشارکت عمومی و حتی سیاسی ، با مثلثی رو به رو می شویم که یکی از اضلاع اصلی آن را اقوام و اقلیت های کشور تشکیل می دهند، گروههای چند میلیونی علاقه مند به مشارکت در سرنوشت خود و میدان داده شده در سیاستگذاری های کلان ملی، و البته گروههایی سهم خواه در مدیریت که بر اساس و قواعد معمول از بین نیروهایی تازه نفس تشکل ها ، احزاب خارج قدرت و نخبگان بومی برگزیده شدند و حول محور مرکزیت مثلث مذکور یعنی مشارکت جمعی گرد هم آمدند. این چیدمان عقلایی و اعتماد بخشی و اعتماد یابی متقابل ،علاوه بر تحقق و عینیت بخشیدن به مفهوم والای مشارکت عمومی، ثمرات و دستآوردهای مهمی برای دولت یازدهم در عرصه سیاسی و روابط بین الملل و برای ملت در نتایج حاصل از تکثر قدرت و تنوع اندیشه های پیش برنده جامعه به ارمغان آورده و شاه کلید دولت یازدهم در عبور از بحران ها و چالش ها به حساب می آید.شاه کلیدی که اعتدالیون با اتکاء بدان قادر خواهند بود هر قفلی را باز نمایند. حافظه تاریخ سیاسی نیز موئد این ادعاست که سیاست پیشگان عملگرا و باورمند به قدرت مشارکت در صورت حضور در عرصه های رقابت ، همواه سهم بیشتری از سبد انتخابات برداشته اند. طبعا تداوم این تفکر " کلید" خورده و " امید" بخش ، ضامن پیروزی های آتی و توسعه و تعریض بستر مشارکت را در پی خواهد داشت . تفکری که در آن با ارج نهادن ، پاسداشت و حمایت از گروههای مشارکت جو ، می توان سرمشق های مردم سالاری را تمرین کرد. به ویژه اگر از هویت دینی و از جنس اعتدال برخوردار باشد

   
  

به اشتراک بگذارید:       Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده‌ترین مطالب  
  رشد 75 درصدی ترانزیت ریلی از زاهدان به کویته
  شهادت جانشین پلیس مبارزه با مواد مخدر سراوان در درگیری باقاچاقچیان مواد مخدر
  تهیه پکیج سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان در دستور کار اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان
  زمین لرزه 3،1 ریشتری نصرت آباد زاهدان خسارتی نداشت
  رقابت های قهرمانی کبدی جوانان کشور در زابل آغاز شد
  استاندار سیستان و بلوچستان سالروز ورود غرور آفرین آزادگان را تبریک گفت
آرشیو پربیننده‌ترین مطالب
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ندای زاهدان 1391
info@nedayezahedan.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
website statistics