صفحه اول     درباره ما     تماس         پیوندها  
شنبه، 3 تیر 1396 - 09:49   
  >> روی خط خبرها:  
   آخرین مطالب  
  تعیین روز قدس چهره واقعی و پر از زخم فلسطینیان را به جهان نشان داد
  حضور مردم در راهپیمایی روز قدس نشان داد که عمراستکبار مداری به پایان رسیده است
  1820 نفر از سپرده گذاران موسسه کاسپین پول خود را دریافت کرده اند
  گرمای هوا در سیستان و بلوچستان تداوم دارد
  نگاه ویژه دولت تدبیر و امید در واگذاری مسئولیت های اجرایی به بانوان قابل تقدیر است
  تقویت اقدامات انسدادی و کنترل مرز در اولویت نیروی انتظامی است
  تقویت اقدامات انسدادی و کنترل مرز در اولویت نیروی انتظامی است
  ساعت کاری ادارات ایرانشهر و دلگان یک ساعت زودتر پایان می یابد
  ‎افتتاح پروژه تبدیل انرژی خورشیدی به برق در دشت آبخوان بخش مرکزی خاش/ بهره برداری از ۲۱ طرح کشاورزی خاش در هفته جهاد کشاورزی
  بزودی تمامی خانوارهای حاشیه نشین شهرچابهار برقرسانی می شوند
  تداوم شرایط بحران دمایی برای سومین روز در ایرانشهر و دلگان
  1840 میلیارد تومان اعتبار پروژه های در دست اجرای شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان
  52 نفر بعد از احساس بوی نامطبوع در خاش به بیمارستان مراجعه کردند
  اختصاص 1800 میلیارد تومان برای حل مشکل آب و برق سیستان و بلوچستان
  حمله موشکی سپاه هشداری به داعش و حامیان آن بود ت
  21 طرح کشاورزی در شهرستان خاش افتتاح شد
  تعهد بیش از 300 میلیون ریالی خیران دلگانی در جشن گلریزان
  سیستان و بلوچستان میزبان رقابتهای بین المللی کشتی آزاد نوجوانان
  وزش باد متوسط در شمال سیستان و بلوچستان تداوم دارد
  حرکت های خودسرانه به هیچ عنوان در ساختار فکری رهبر معظم انقلاب جایی ندارد
آرشیو آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 13264صفحه نخست » یادداشتدوشنبه، 6 دی 1395 - 15:03
شاه کلید دولت یازدهم
شاه کلید دولت یازدهمعلی مصطفی زاده - توزیع نابرابر قدرت درجامعه تبعات منفی و عوارض نامطلوبی در پی دارد. صاحبان قدرت و گروههای ذی نفع عموما با تملک ابزار قدرت، منشاء اثرات فراوانی در فرآیندهای سیاستگذاری و مالآ سهولت در دستیابی به اهداف فردی و جمعی خود می باشند.
  
اختصاصی ندای زاهدان _ علی مصطفی زاده _ در یک جامعه متشکل از گروههای ناهمگن و جوینده قدرت ، این رویکرد می تواند عادی تلقی شده و تحقق آن الزاما بر پایه اقدامات خشونت آمیز نباشد ، زیرا روح این امر در کالبد جامعه ای نا همخوان و متشکل از گروههای منفعت طلب ، مستتر و عینیت آن ناگزیرناپذیر است. با جستجو در نقشه جغرافیای سیاسی جهان ، پهنه ای مصون از این اصل نابرابر نخواهیم یافت هر چند که شکل ، درجه و میزان پذیرش آن توسط مردم می تواند از هر جامعه به جامعه دیگر متفاوت باشد.لیکن پادزهر و درمان کاهش این بیماری ، تجویز داروی " مشارکت عمومی" و تزریق اصولی آن بر پیکر اجتماع و افزایش سطح آگاهی در زمینه این فضیلت اجتماعی بوده که نهایتا به پی گیری مطالبات به حق و نقش آفرینی گروهها در سرنوشت خود منتج می گردد.
مشارکت عمومی را تصمیمات جمعی در راستای جلب منافع عمومی که توسط مردم ، ذی نفع ها و گروههای هدف با مشی دمکراتیک اتخاذ می شود،تعریف می کنند. بازتاب و پژواک این تعریف می تواند ، در تحقق آمال و آرزوهای یک جامعه تحول خواه که همانا حذف یا کاهش قدرت تمامیت خواهان منفعت طلب است ، کارگر بیفتد. همچنین از غایی ترین اهداف ، مشروع ترین کارکردها و اصلی ترین ماموریت هایی که با ایفای نقش مشارکت عمومی توام است می توان به برداشتن و یا کاهش فشار از گرده گروههای خارج از حلقه قدرت که منافع خود را در اتخاذ برنامه ها ، سیاست ها و تصمیم گیری ها مفقوده و خود را در بازی تقسیم قدرت بازنده می بینند ، اشاره کرد. از طرفی تجربه نشان می دهد که اثر گذاری و نتایج دلخواه از مقوله مشارکت ، همواره منطبق با پیش بینی ها و خواست های جمعی پیش نمی رود و به دلایلی چون، مقاومت انحصار گرایان قدرت ، نباید چنین کارکرد و توفیقی را به طور مطلق از مشارکت عمومی تعقیب نموده و انتظار داشت بلکه باید ثمرات آن را ( به ویژه اگر در قالب شعارهای انتخاباتی مطرح باشد ) در بستر وضعیت موجود جامعه ، مساعد بودن فضای مشارکت ، ابزار مجریان و مدعیان ، اراده و ظرفیت جامعه ، چید و در مسیر عملیاتی نمودن آن با کمترین هزینه و بیشترین فایده گام برداشت.
یکی از گونه های اثر بخش و با اهمیت مشارکت عمومی را می توان "مشارکت سیاسی" دانست. مشارکتی که نیازمند فضایی می باشد تا بازیگران آن ( مردم ) به راحتی و بدون دغدغه و فشاری بتوانند به میزان حق خود ( رای ) در فرآیند تصمیم گیری ها و سیاست های جمعی سهیم و تاثیرگذار باشند. در نظامی این چنین ، شهروندان به راحتی و با اعتماد به نفس ، نظرات خود را بیان می کنند، سخنان خود را از پشت بلندگوی آزادی و اطمینان به سمع دیگران می رسانند، بدون هیچ واهمه به دور میز تبادل آراء گرد می آیند ، دیدگاه و توقعات مورد نظر خود را در برنامه ها مقبول می یابند ، و نهایتا در دایره قدرت تاثیرگذار می گردند تا بدین سان به پشتوانه نظام مبتنی بر مشارکت ،اساس مردمسالاری نهادینه و بنیان آن در جامعه استحکام یابد.در این بین همپوشانی شاخصهای مشارکت عمومی با نقشه جغرافیای سیاسی در ایران مبین این واقعیت است که به میزان تنوع و گوناگونی اقوام ، طوایف و اقلیتها در کشور با طیف وسیعی از سلایق و توقعات سهم خواه روبرو هستیم. توقعاتی که خاستگاه و محرک عمده آن ها در رقابتهای سیاسی و شعارهای انتخاباتی نهفته بوده و علیرغم این که این شعارها ، غالبا فاقد ضمانت اجرایی و یا لازم الاجرا نمی باشند، اما انتظار عمومی تحقق و اجرای بهینه آن ها را طلب می کند.
 

[1:2بی گمان تئوری های خروجی از اتاق فکر اعتدال گرایان و تجربه توفیقات آنها در دولت یازدهم را می توان بهترین مصداق این مقوله در ایران به شمار آورد. به طوری که در بهره گیری دولت یازدهم از فرصت تعیین کننده و ذی قیمت مشارکت عمومی و حتی سیاسی ، با مثلثی رو به رو می شویم که یکی از اضلاع اصلی آن را اقوام و اقلیت های کشور تشکیل می دهند، گروههای چند میلیونی علاقه مند به مشارکت در سرنوشت خود و میدان داده شده در سیاستگذاری های کلان ملی، و البته گروههایی سهم خواه در مدیریت که بر اساس و قواعد معمول از بین نیروهایی تازه نفس تشکل ها ، احزاب خارج قدرت و نخبگان بومی برگزیده شدند و حول محور مرکزیت مثلث مذکور یعنی مشارکت جمعی گرد هم آمدند. این چیدمان عقلایی و اعتماد بخشی و اعتماد یابی متقابل ،علاوه بر تحقق و عینیت بخشیدن به مفهوم والای مشارکت عمومی، ثمرات و دستآوردهای مهمی برای دولت یازدهم در عرصه سیاسی و روابط بین الملل و برای ملت در نتایج حاصل از تکثر قدرت و تنوع اندیشه های پیش برنده جامعه به ارمغان آورده و شاه کلید دولت یازدهم در عبور از بحران ها و چالش ها به حساب می آید.شاه کلیدی که اعتدالیون با اتکاء بدان قادر خواهند بود هر قفلی را باز نمایند. حافظه تاریخ سیاسی نیز موئد این ادعاست که سیاست پیشگان عملگرا و باورمند به قدرت مشارکت در صورت حضور در عرصه های رقابت ، همواه سهم بیشتری از سبد انتخابات برداشته اند. طبعا تداوم این تفکر " کلید" خورده و " امید" بخش ، ضامن پیروزی های آتی و توسعه و تعریض بستر مشارکت را در پی خواهد داشت . تفکری که در آن با ارج نهادن ، پاسداشت و حمایت از گروههای مشارکت جو ، می توان سرمشق های مردم سالاری را تمرین کرد. به ویژه اگر از هویت دینی و از جنس اعتدال برخوردار باشد

   
  

به اشتراک بگذارید:       Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده‌ترین مطالب  
  1820 نفر از سپرده گذاران موسسه کاسپین پول خود را دریافت کرده اند
  نگاه ویژه دولت تدبیر و امید در واگذاری مسئولیت های اجرایی به بانوان قابل تقدیر است
  گرمای هوا در سیستان و بلوچستان تداوم دارد
  حضور مردم در راهپیمایی روز قدس نشان داد که عمراستکبار مداری به پایان رسیده است
  تعیین روز قدس چهره واقعی و پر از زخم فلسطینیان را به جهان نشان داد
آرشیو پربیننده‌ترین مطالب
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ندای زاهدان 1391
info@nedayezahedan.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
website statistics