صفحه اول     درباره ما     تماس         پیوندها  
چهارشنبه، 25 مرداد 1396 - 22:01   
  >> روی خط خبرها:  
   آخرین مطالب  
  استاندار سیستان و بلوچستان سالروز ورود غرور آفرین آزادگان را تبریک گفت
  زمین لرزه 3،1 ریشتری نصرت آباد زاهدان خسارتی نداشت
  رقابت های قهرمانی کبدی جوانان کشور در زابل آغاز شد
  شهادت جانشین پلیس مبارزه با مواد مخدر سراوان در درگیری باقاچاقچیان مواد مخدر
  رشد 75 درصدی ترانزیت ریلی از زاهدان به کویته
  تهیه پکیج سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان در دستور کار اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان
  پنج نفر از دانش آموزان ایرانشهری موفق به کسب رتبه زیر هزار شدند
  امسال 10میلیون دلار کالا از مرزریمدان چابهار به کشور پاکستان صادر شد
  806 نفر از مردم ایرانشهر خدمات بهداشتی و درمانی رایگان دریافت کردند
  تصادف در مسیر سرباز- ایرانشهر یک کشته برجای گذاشت
  10طرح بهداشتی و درمانی در شمال سیستان و بلوچستان افتتاح می شود
  99 درصد صنایع سیستان و بلوچستان،صنایع کوچک است
  غلظت ذرات معلق هوا در شمال سیستان و بلوچستان به 3 برابرحد مجاز رسید
  آزادی 51 زندانی جرائم غیر عمد در سیستان و بلوچستان
  آزادی 51 زندانی جرائم غیر عمد در سیستان و بلوچستان
  افزون بر 310هزار بچه ماهی از تالاب بین المللی هامون جمع آوری شد
  برخورد پژو با پراید در مسیر ایرانشهر- خاش یک کشته برجای گذاشت
  دولت مشکلات مردم را براساس اولویت بندی برطرف کند
  صعود افزون بر 100 نفر از محیط بانان کشور به قله 4050 متری تفتان خاش
  غلظت ذرات معلق هوا در شمال سیستان و بلوچستان به 2 برابرحد مجاز رسید
آرشیو آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 11054صفحه نخست » یادداشتشنبه، 9 خرداد 1394 - 07:56
رسالت نقاد جنبش دانشجویی
رسالت نقاد جنبش دانشجوییمحمد ملازاده - جنبش دانشجویی مانند دیگر اصطلاح‌ها دارای تعریفی مشخص است که متمایز از دیگر واژگان مشابه است. جنبش دانشجویی به معنای عمل جمعی، اختیاری، داوطلبانه و جهت‌دار دانشجویی برای ایجاد تغییر و تحول سیاسی و اجتماعی است، حتی جنبش دانشجویی به کوشش جمعی دانشجویان برای پیشبرد یا مقاومت در برابر دگرگونی اجتماعی در جامعه‌ای که خود جزئی از آن هستند هم اطلاق می‌شود.
  

اختصاصی ندای زاهدان - محمد ملازاده - جنبش دانشجویی مانند دیگر اصطلاح‌ها دارای تعریفی مشخص است که متمایز از دیگر واژگان مشابه است. جنبش دانشجویی به معنای عمل جمعی، اختیاری، داوطلبانه و جهت‌دار دانشجویی برای ایجاد تغییر و تحول سیاسی و اجتماعی است، حتی جنبش دانشجویی به کوشش جمعی دانشجویان برای پیشبرد یا مقاومت در برابر دگرگونی اجتماعی در جامعه‌ای که خود جزئی از آن هستند هم اطلاق می‌شود. پس، هر عمل جمعی دانشجویی، جنبش دانشجویی نیست، بلکه جنبش دانشجویی، به یک حرکت جمعی گفته می‌شود که افراد آن، به قصد ایجاد تغییر و تحول سیاسی اجتماعی پا پیش می‌گذارند. البته ممکن است، گاهی بخواهند در مقابل برخی تغییرات و تحولات سیاسی اجتماعی بایستند. این افراد، جمع خود برانگیخته‌ای هستند که تغییر و تحول سیاسی اجتماعی را جست‌وجو می‌کنند. این تغییر و تحول، می‌تواند دامنه وسیعی داشته باشد که از تحول در فکر و اندیشه تا ایجاد تغییر در نظام اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... را در برگیرد. به بیان دیگر، جنبش دانشجویی یعنی مجموعه‌ای از دانشجویان که در روند تغییردادن یا ندادن، سیاسی اجتماعی قرار می‌گیرند. جنبش دانشجویی به آن دلیل که از جنبش اجتماعی ناشی می‌شود، می‌توان آن را به مؤلفه‌های تعریف جنبش اجتماعی گره زد. همچنین، دانشجویان جزو قشر روشنفکر و جنبش دانشجویی جزو جنبش روشنفکری محسوب می‌شود، لذا، دانشجویان و جنبش دانشجویی از عناصری که در تعریف جنبش روشنفکری به کار می‌رود، برخوردارند و چون دانشجویان از طبقه متوسط جامعه هم به شمار می‌روند، می‌توان از قواعد، مباحث و مصادیق مربوط به طبقه متوسط هم در جنبش دانشجویی، سخن گفت.

تام هایدن در تعریف جنبش دانشجویی چنین گفته است: «جنبش دانشجویی، جنبش مستقلی است که از خاستگاه طبقاتی مردم متوسط شهری یعنی از دل همان درست‌کاری‌ها و صداقت‌ها برمی‌خیزد، جنبشی مدرن که اهداف اصلی‌اش را مقابله با نهادها، افکار و بنیان‌های سنتی موجود در جامعه قرار می‌دهد، لذا جنبش دانشجویی را می‌توان جنبش مقاومت نامید.» اساساً جنبش دانشجویی، پدیده‌ای خاص، جدید و جهانی است، از این رو، هانا آرنت در کتاب خشونت خود در ارائه تعریفی از جنبش دانشجویی می‌نویسد: «طغیان دانشجویان اولاً، پدیده‌ای جهانی است و تجلیات آن در کشورهای گوناگون و دانشگاه‌های مختلف، صورت‌های متفاوتی داشته است. ثانیاً، دو ویژگی اساسی، جنبش دانشجویی را از دیگر جنبش‌های اجتماعی عمومی و نظیر جنبش کارگری و جنبش‌های اجتماعی خاص نظیر جنبش حمایت از حقوق زنان و... تفکیک می‌کند. این دو ویژگی عبارتند از:

 الف. ویژگی پرسش‌گری و روحیه چون و چرا کردن در قبال هر قضیه‌ای که منافع کوتاه‌مدت یا بلندمدتی را برای جامعه داشته باشد، یا چنین منافعی را به خطر اندازد.

ب. دارای ویژگی آرمان‌خواهی، اصول‌گرایی و کمال‌پرستی در عین حال، برخوردار از ویژگی نفی مناسبات تبعیض‌آمیز اجتماعی است.

 

با این مقدمه تفاوت نگاه جنبش‌های دانشجویی و فعالیت‌های سیاسی بی‌چون و چرا روشن و تبیین‌شده محسوب می‌شود. جنبش‌های اجتماعی، ازجمله جنبش دانشجویی، به لحاظ محتوایی نمی‌توانند به توافقی راهبردی با احزاب سیاسی نائل آیند و احزاب سیاسی، به دلیل همگرایی در منافع اعضای خود، حاضر به تحمل جنبش‌های مستقل در دوران پساقدرت‌‌گیری نیستند.

با این وجود تمایز‌های بارزی میان این نوع فعالیت و فعالیت‌های سیاسی وجود دارد. حال پرسشی مطرح می‌شود که آیا نهاد سیاست به معنای نهاد قدرت حتی در مفهوم اجرایی و بازوی سیاست‌گذاری خود نسبتش را با جنبش‌های دانشجویی به معنای اخص نهاد‌های اجتماعی چگونه و بر چه اصولی باید بنا نماید؟! این پرسش با کمی تأمل در مقدمات ذکر شده به راحتی در اذهان شکل می‌گیرد و آن لزوم نگاه مستقل به تشکل‌های دانشجویی به معنای استقلال عمل و آزادی منش مطالبه‌محور و ایفای نقش نقاد محرک اصلاح‌گری اوست. به تعبیری دیگر و به باور این قلم جایگاه تشکل‌های دانشجویی و نهاد‌های مطالبه‌محور دانشجویی باید جایگاهی مستقل از نهاد‌های حاضر در مناسبات قدرت و سیاسی باشد تا در صورت بیان صریح نظرات از سوءنیت‌های منفعت‌محور دور باشد و به رسالت مطالبه‌گری و خوی نقاد خود به کامل‌ترین شیوه در دامنه امن آزادی بیان بپردازد.

پس سیاست به معنای بخشی از قدرت حق ایجاد محدودیت در بستر کنش‌های جنبش‌های دانشجویی را نه‌تنها ندارد، بلکه به باور این قلم سعی در حفظ استقلال و آزادی کنش را از اهداف خود باید قرار دهد زیرا نفی اصلاح‌گری مستقل، به خود او نیز بازمی‌گردد و کنش اصلاح‌طلبانه جنبش‌های دانشجویی از بهترین شیوه‌های نقاد موجود در ساختار‌های اجتماعی است. یکی از آسیب‌های جدی جنبش‌ها و تشکل‌های دانشجویی استحاله آنها به وسیله احزاب سیاسی در راستای تبلیغ حزبی است که به دنبال آن تغییر کنش اصلاح‌طلبی و اصلاح‌گری به کنشی سیاسی حزبی در راستای جذب اذهان برای کاری ستادی و وابسته به منافع حزبیِ شخصی است در بررسی جنبش‌های اجتماعی بر اساس شاخصه‌هایی نظیر تعداد اعضا و گستره فعالیت جغرافیایی و دامنه فعالیت زمانی، باید گفت جنبش دانشجویی از مزیت‌های فراوانی نسبت به سایر جنبش‌های اجتماعی برخوردار است؛ به طوری که حرکت نسبتاً وسیع با دربرگیرندگی جغرافیای ملی، «نفوذ» و «مقبولیت اجتماعی» و دوره زمان طولانی فعالیت، حرکت دانشجویی را از سایر جنبش‌های سیاسی‌ ـ ‌اجتماعی متمایز کرده است. حال اگر چنین ظرفیتی بنا باشد در اختیار احزاب سیاسی قرار بگیرد، بی‌تردید هیچ کارکردی جز طراحی و آماده‌سازی سازمان رأی برای موفقیت احزاب در انتخابات نخواهد داشت. موضوعی که اساساً جایی در کارکردهای مطروحه برای جنبش دانشجویی، به عنوان جنبشی مستقل و صنفی، نخواهد داشت؛ چرا که جنبش‌های دانشجویی اساساً به دنبال کسب قدرت نیستند.

لذا در یک جمع‌بندی کلی از ماهیت جنبش دانشجویی باید گفت قادر به همراهی احزاب سیاسی در فرآیندی بلندمدت نیستند؛ چرا که ماهیتاً از ذات متفاوتی بهره‌مند هستند و هر یک دغدغه‌ها و اهداف متمایزی را دنبال می‌کنند. از سوی دیگر، جنبش دانشجویی به دلیل مزیت‌های ساختاری آن نظیر گستردگی جغرافیایی، نیروی انسانی مستعد و خلاق، ماهیت مردمی و مقبولیت اجتماعی، همواره مورد طمع احزاب سیاسی قرار داشته است. لذا عناصر گرداننده این جنبش می‌باید، با توجه به رسالت نسلی خود، در حفظ و صیانت از استقلال این جنبش از نهادهای قدرت سیاسی کوشا باشند و اخلاق اصلاح‌محور و مطالبه‌گر ذاتی جنبش‌های دانشجویی را حفظ و به نسل‌های بعد منتقل کنند. به معنایی که اگر از این اصول منفک‌‌ناپذیر حراست به عمل نیاید فصل خود را از دست می‌دهد و ماهیتی متفاوت به خود می‌گیرد و جنبش دانشجویی به مفهوم تام خود استحاله می‌شود و سندرمی بازگشت‌ناپذیر را به وجود می‌آورد.

   
  

به اشتراک بگذارید:       Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده‌ترین مطالب  
  رشد 75 درصدی ترانزیت ریلی از زاهدان به کویته
  شهادت جانشین پلیس مبارزه با مواد مخدر سراوان در درگیری باقاچاقچیان مواد مخدر
  تهیه پکیج سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان در دستور کار اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان
  زمین لرزه 3،1 ریشتری نصرت آباد زاهدان خسارتی نداشت
  رقابت های قهرمانی کبدی جوانان کشور در زابل آغاز شد
  استاندار سیستان و بلوچستان سالروز ورود غرور آفرین آزادگان را تبریک گفت
آرشیو پربیننده‌ترین مطالب
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© ندای زاهدان 1391
info@nedayezahedan.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
website statistics